Naujienos

„Lewben Art Foundation“ meno mugėje „ArtVilnius’15“ pristatys pasaulinio garso menininkų kolekciją

Šių metų birželio 25–28 dienomis tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’15“, kuri vyks parodų ir kongresų centre „Litexpo“ (Laisvės pr. 5, Vilnius), „Lewben Art Foundation“ pirmą kartą visuomenei pristatys dalį naujos šiuolaikinių tarptautinių menininkų kolekcijos.

Charles Avery — Lewben Art
Charles Avery. Be pavadinimo (Onomatopėjos meno muziejaus vaizdas nuo Revoliucijos aikštės su Hammonsu, Hepworthu, Koonsu, nežinomu dailininku iš Velykų salos). 2013

Šių metų birželio 25–28 dienomis tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’15“, kuri vyks parodų ir kongresų centre „Litexpo“ (Laisvės pr. 5, Vilnius), „Lewben Art Foundation“ pirmą kartą visuomenei pristatys dalį naujos šiuolaikinių tarptautinių menininkų kolekcijos. 

Ekspozicijoje bus pristatyti net devynių autorių, gerai žinomų pasaulyje, kūriniai. Pristatomų menininkų darbus į savo kolekcijas įtraukia žymiausi muziejai, tokie kaip „MoMA“ ir „Tate“, taip pat jie eksponuojami pagrindinėse galerijose, bienalėse ar parodose, tokiose kaip „Documenta“.

Charlesas Avery (g. 1973 m., Škotija) prieš kelerius metus pradėjo galvoti apie naują pasaulį, kurį pavadino „Salų gyventojais“: salos viduryje įkurtame Onomatopėjos mieste gyvena noumenokai – gyvūnai, kurių dar nėra sumedžiojęs joks medžiotojas, o Liudwigo Wittgensteino aksiomos archipelagą supa analitinis vandenynas... Į šią ekspoziciją įtrauktas Ch. Avery mišrios technikos piešinys – vienas iš trijų svarbiausių „Salų gyventojų“ ciklo paveikslų. Markusas Schinwaldas (g. 1973 m., Austrija), perkantis bydermejerio laikotarpiu (1815–1848 m.) kūrusių dailininkų paveikslus, ant juose pavaizduotų žmonių tapo įvairiausius protezus ar kaukes ir taip nuo jų nuplėšia romantinę tapatybę. O tapytoja Tala Madani (g. 1981 m., Iranas) šokiruoja žiūrovą atvirai seksualiu turiniu, kupini ironijos jos paveikslai perteikia tamsiai komiškus epizodus. Ekspoziciją papildo menininkų grupės „Los Carpinteros“ (įkurta 1991 m., Kuba) paveikslas. Šiuos menininkus domina meno ir visuomenės sąveika, tad jie netikėtais ir dažnai komiškais būdais susieja architektūros, dizaino ir skulptūros elementus.

„Lewben Art Foundation“ ekspoziciją mugės metu papildys svarbią vietą šiuolaikinio meno pasaulyje užimančių menininkų skulptūros. Tony Craggas (g. 1949 m., Didžioji Britanija) – vienas žymiausių skulptorių per pastaruosius 50 metų. Pats menininkas yra sakęs, kad medžiagą ar daiktą mato apsuptą gausios papildomos informacijos aura, o šią aurą jis tyrinėja pasitelkdamas vis naujas medžiagas. Antras ekspozicijoje pristatomas skulptorius Thomasas Houseago (g. 1972 m., Didžioji Britanija) – šiuolaikinės kūrybos ir meno istorijos saitas: jo skulptūros – tarsi nuorodos į daugelį klasikinių meno kūrinių. Vienas pagrindinių T. Houseago kūrybos skiriamųjų bruožų – kaukės, turinčios paliktą savo kūrėjo žymę. Svarbus parodos elementas – Bertrand’o Lavier (g. 1949 m., Prancūzija), užimančio garbingą vietą šiuolaikinio meno pasaulyje, darbai. Savo kūryba jis dažnai ironiškai parodo visus gyvenimo virtimo menu etapus ir taip ragina naujai pažvelgti į meno ir tikrovės santykį.

„ArtVilnius’15“ pristatomoje ekspozicijoje taip pat bus galima išvysti Jonathaso de Andrade (g. 1982 m., Brazilija) instaliaciją, kurioje spalvotos figūros susiejamos su žodžiais. Šis menininkas, analizuodamas antropologines, politines ir moralines temas, skatina atidžiau pažvelgti į šiuolaikinės kultūros paradoksus.

Visos tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’15“ metu „Lewben Art Foundation“ ekspozicijoje periodiškai vyks performansas – smuikininkas Kęstutis Pleita muzikinius kūrinius atliks Pedro Reyeso (g. 1972, Meksika) iš šaunamųjų ginklų sukurtu smuiku. P. Reyeso „IX smuikas“ – tai 2014 m. vykdyta akcija, kuri yra projekto „Visuomenė be ginklų“ (angl. Disarm) dalis. Jo idėja – iš ginklų sukurti muzikos instrumentus. P. Reyesas šį projektą pradėjo 2013 m., po panašaus projekto „Vaizdas“, kuriam Meksikos vyriausybės paprašė apie 6 700 pistoletų, kad galėtų iš jų kurti menines kompozicijas.

VšĮ „Lewben Art Foundation“, įsteigta „Vilius Kavaliauskas Private Foundation“, – nevalstybinė meną ir kultūrą puoselėjanti organizacija, esanti verslo įmonės „Lewben Group“ dalis. „Lewben Art Foundation“ valdo nemažą reprezentacinę Lietuvos meno kolekciją nuo XVIII a. iki šių dienų, o nuo 2013 m. dėmesį kreipia į šiuolaikinį tarptautinį meną, siekdama būti vertinama tarptautiniu mastu. Taip pat fondas populiarina Lietuvos meno sceną ir supažindina visuomenę su įdomiausiomis meninių paieškų kryptimis užsienyje. Dėl šios priežasties 2014 m. „Lewben Art Foundation“ valdybos pirmininkas Vilius Kavaliauskas tapo „Tate Modern“ Rusijos ir Rytų Europos meno darbų įsigijimo (REEAC) komiteto nariu.

Ekspozicijos kuratorė – Francesca Ferrarini
Ekspoziciją pristato „Lewben Art Foundation“
Ekspozicijos koordinatorės: Ugnė Bužinskaitė, Indrė Tubinienė

Ekspozicijos rėmėjas – „Lewben Group“
Ekspozicijos informaciniai rėmėjai: artnews.lt, echogonewrong.com

„ArtVilnius’15“ veiks:
2015 m. birželio 25d. (ketvirtadienis) 15.00–20.00 val.
2015 m. birželio 26 d. (penktadienis) 11.30–20.00 val.
2015 m. birželio 27 d. (šeštadienis)   11.30–20.00 val.
2015 m. birželio 28 d. (sekmadienis) 11.30–17.00 val.

Atidaroma jubiliejinė Prano Domšaičio paroda „Visuomet kelyje. Tapyba iš privačių rinkinių“ Alfonso Dargio darbų paroda Vytauto Kasiulio dailės muziejuje
naujienos LT kolekcija LT knygos LT kolekcininkai LT kambarys LT ApieMus LT